4. September – Besøg på Oceanariet og Hirtshals Havn

 

Besøg på Oceanariet og Hirtshals Havn


 

  

 

Dato: lørdag den 4. september

 

 

Antal: ca. 20 – 25 personer

 

 

Program: 10.00     Ankomst til Nordsøen Oceanarium

Guide står på bussen og giver en intro

 

10.10     Rundtur på Hirtshals Havn med guide i bussen

Besøg på Nordsøen vandindtag

 

11.30     Frokost serveret i Nordsøens Restaurant

 

13.00     Dykkeren fodrer fiskene i Oceanariet

 

13.25     Rundvisning i udstilling og bag kulissen

–  Udstilling og opbygning

 

–  Teknik og vandbehandling

 

14.15     Nordsøen på egen hånd

 

15.00     Sælerne fodres / arrangementet slutter


 

 

Forplejning: Lækker frokostbuffet med fiskespecialiteter inkl. 1 øl/vand

Kaffe og the

Deltagere:

 • Sum 32 voksne 9 børn -2 kører selv men skal med på den fælles tur i Hirtshals
 • Edel og Arly
 • Karen & Frede Nejsum

 • Jan og Karen Marie
 • Hans Gundestrup + 2 børn
 • Hans Rømer og Frue
 • Jytte og Povl Lillienskjold
 • Ejnar og Frue
 • Erik Sørensen og frue – kører selv
 • Henrik Bradsted
 • Jonna og Verner Thomsen
 • Ib & Fe
 • Lars & Mia
 • Henrik Kraft +2 Børn
 • Peter med frue + 1 barn
 • Anny & Henrik,Christina +Caroline

 • Birthe & Kristian

 • Anna & Tom

Edels referat fra turen

Lørdag den 4. september 2010 havde vi en tur til Oceanariet og Hirtshals Havn med vores forening.

Vi skulle køre sammen fra Martec kl. 09.00 med ankomst til Hirtshals kl. 10.00.

Da de sidste ankom til bussen steg vores guide på bussen, hvorefter vi fik en meget interessant tur igennem byen ned til havnen, hvor vi så hvor vandindtaget til Oceanariet var helt nede på stranden og derefter var vi inde og se pumpehuset ”lige på den anden side af vejen” hvor Gert gav os en grundig information om hele maskineriet og alle pumperne, der sørger for at vandet bliver rent inden det når de store akvarier i Oceanariet.

Herefter gik vi  ud på molehovedet hvor vi fik en lille bjæsk mens vi så en af de store Norgesfærger sejle ind i havnen og ellers fik en hyggesnak i det gode vejr.

På vejen tilbage i bussen fik vi også lidt lokalhistorie af vores guide, som havde en historie om næsten alle de skibe, der lå i havnen og da vi ankom til Oceanariet fik vi serveret en rigtig fin frokost, hvor der selvfølgelig både var sild, rødspættefileter, fiskefrikadeller, rejer og meget andet godt.

Efter frokost var der tid til at kikke på at dykkere fodrede fiskene i det store akvarium med bl.a. de 3 klumpfisk, og da det var overstået viste den samme dykker os rundt bag kulisserne, hvor vi fik set det store akvarium, der var 8 meter dyb, ovenfra og fik en meget fin info om både teknik, vandbehandling og rengøring af akvarierne.

Herefter blev vi delt i to hold hvor vi blev vist rundt og bl.a. fik historien om sælerne m.m. og da vi havde set fodring af sælerne gik vi tilbage til bussen, hvorefter turen gik tilbage til Frederikshavn.

 

Alt-i-alt en vellykket tur med mange indtryk og et rigtig dejligt vejr.

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *